Image

نقره اصل925 که می‌گویند یعنی چه؟

برای شناخت هر فلز عددی وجود دارد و عدد مخصوص نقره 925 است. نقره هم مثل طلا برای خودش عیار خلوص و کیفیت‌های متفاوتی دارد. در بهترین نوع نقره، 92.5 درصد آلیاژ، نقره خالص است و باقی آن از مس یا فلزات دیگر است. هر چه مقدار نقره به کار رفته کمتر باشد، از اصالت و قیمت آن هم کاسته می‌شود اما نقره با عیار پایین‌تر استحکام بیشتری دارد! نقره‌های تقلبی با روش نقره اندود کردن روی آلیاژ فلزات دیگر ساخته می‌شوند، اما تشخیص اصل یا تقلبی بودن نقره امکان‌پذیر است و روش‌های مختلفی هم دارد. مثلا می‌توانید حین خرید نقره، یک آهنربا یا تکه پارچه‌ سفید به همراه داشته باشید. نقره‌اصل خاصیت آهنربایی ندارد و همچنین در اثر مالش، رنگ پارچه را تیره می‌کند. از طرفی نقره قیمت بیشتری نسبت به فلزات دیگری مثل تیتانیوم دارد، پس اگر احساس کردید با فروشنده دست و دلبازی روبه‌رو شده‌اید، مطمئن باشید که در حال خرید چیزی به غیر از نقره هستید و باید به سراغ این آزمایش‌ها بروید.

منظور از آبکاری نقره چیست؟

یکی از خواص اصلی نقره ، اکسید شدن است . یعنی اگر نقره در مجاورت با هوای مرطوب قرار بگیرد ، احتمال دارد که رنگ آن تیره شود . البته این موضوع هیچ عیب و نقصی را برای نقره ایجاد نمی کند و برای تمیز کردن آن کافیست که با یک دستمال نخی ، به آرامی روی نقره بکشید تا مثل روز اول درخشان و براق شود .  در برخی جواهرات نقره ، به منظور درخشندگی بیشتر و زیبایی بهتر ، از روکش آب طلا استفاده می کنند .

روکش آب طلا ، ترکیب طلا با یک فلز دیگر است که به صورت لایه ای با ضخامت استاندارد بر روی نقره کشیده می‌شود. اینکار علاوه بر درخشندگی بیشتر نقره ، باعث حفاظت آن شده و مانع از اکسیده شدن (تیره شدن) نقره می‌شود. هزینه انجام این کار با توجه به شکل و وزن جواهر نقره متفاوت بوده و با توجه به نوع کار محاسبه می‌شود . 

فلز طلا در سراسر جهان فقط به رنگ زرد یافت شده و تا کنون هیچ معدنی در هیچ کجای دنیا پیدا نشده که طلا را با رنگ دیگری ارائه دهد . روکش آب طلا سفید ، ترکیب طلا با یک فلز سفید رنگ دیگر (مانند منگنز ، پالادیم و . . . ) است.  در اکثر موارد به جای روکش آب طلا از روکش رودیوم (آب رودیوم) استفاده می‌شود که زیبایی و جلای خاصی را به جواهرات نقره می‌بخشد و در اصطلاح بازار به همان عنوان روکش آب طلا سفید خطاب می‌شود . 

روکش آب طلا که بر روی جواهرات نقره کشیده می‌شود ، اگر طبق استانداردهای تعریف شده صورت پذیرد ، بصورت رنگ ثابت بوده و در صورت استفاده صحیح از جواهرات نقره ، مشکلی برای آن‌ها بوجود نمی آید . پس از انجام آبکاری از ایجاد خط و خش بر روی زیورآلات خود جلوگیری کنید چرا که عمر آبکاری را کم می کند .

چرا نقره بخریم؟

نقره جزو فلزات گرانبها محسوب می شود و همیشه در کنار قیمت طلا و ارز و … بحث قیمت نقره نیز به میان می آید، بنابراین خرید نقره به هر صورتی نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. با توجه به افزایش سرسام آور قیمت طلا، افراد زیادی به خرید زیورآلات نقره روی آورده اند و از این رو خرید و فروش نقره رونق گرفته است. 

یکی از نگرانی های زوج های جوان و بالطبع خانواده های آنها می تواند خرید سرویس عروس باشد که نیاز به بودجه ی زیادی دارد. شما می توانید با انتخاب سرویس عروس نقره و حلقه های ست نقره تا حدود بسیار زیادی در هزینه ها صرفه جویی کرده و از طرفی نوعی سرمایه گذاری و پس انداز کرده باشید.