Image

چگونه می‌توان از کیفیت فرش دستباف مطمئن شد؟

عامل‌های متعددی بر کیفیت فرش اثر می‌گذارد که از آن جمله می‌توان به کیفیت پشم به کار برده شده، انجام شدن پشم‌چینی یا نخ‌ریسی با دست یا دستگاه، سفید کردن یا نکردن پشم قبل از رنگرزی، نوع رنگزاهای مورد استفاده، تراکم گره‌ها، شستشوی شیمیایی فرش و … اشاره کرد. جالب است بدانید که نژاد گوسفندان، شرایط جوی محل زیست رمه گوسفندان، سن گوسفندان، فصل پشم‌چینی بر کیفیت پشم اثر می‌گذارد، به علاوه کیفیت پشم بخش‌های مختلف بدن گوسفند با هم تفاوت دارد. اگر مطمئن نیستید که بتوانید کیفیت فرش را به درستی ارزیابی کنید، بهتر است به قدرت قضاوت خود در شناخت افراد متکی شوید. فرش را از فروشنده‌ای بخرید که به او اعتماد دارید.

سایز فرش را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

فرش اتاق ناهارخوری باید حداقل دو پا از هر چهار طرف میز بیرون بزند. به این ترتیب به راحتی می‌توانید صندلی‌ها را جلو و عقب بکشید. اگر از کناره‌های میز هم استفاده می‌کنید، این توصیه را برای کناره‌ها نیز رعایت کنید. قانون فرش کردن اتاق‌های دیگر این است که مبلمان باید به طور کامل روی فرش قرار بگیرد یا کاملاً بیرون آن باشد. اتاق‌های بزرگ را می‌توانید با توجه به نوع چیدمان با یک فرش بزرگ یا چند فرش کوچکتر مفروش کنید. یک فرش بزرگ تمام فضای اتاق را به هم متصل می‌کند و آن را صمیمی‌تر نشان می‌دهد. دقت کنید که بین فرش و دیوار حداقل هشت اینچ فاصله باشد. البته لازم نیست که این فاصله از هر چهار طرف یکسان باشد. فرش‌ها در اندازه‌های متفاوتی بافته می‌شوند، بنابراین بهتر است قبل از تصمیم‌گیری و خرید فرش از کوچکترین و بزرگترین اندازه‌های فرش مطلع شوید. اگر دور اندازه‌های فرش‌های فرضی خود را چسب بزنید و خط بکشید، چشم‌انداز واضح‌تری از چیدمان مورد نظر خود پیدا می‌کنید و بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید .

آیا نور خورشید باعث پریدن رنگ فرش می‌شود؟

تابش معمولی نور خورشید باعث رفتن رنگ فرش نمی‌شود. پشم فرش‌های نفیس معمولاً با رنگزاهای مرغوب‌تری رنگ می‌شود که عموماً در نساجی و برای رنگ کردن پارچه کاربرد دارد. بنابراین رنگ فرش دستبافت در برابر نور مقاوم است و رنگ فرش دستباف به سادگی نمی‌رود. اما اگر فکر می‌کنید که اتاق‌تان بیش از حد آفتاب‌گیر است، بهتر است شیشه‌ها را آنتی UV کنید و یا از پرده‌های ضخیم‌تر یا کرکره‌ای استفاده کنید.